HAMİLELİK NEDİR?

  • Eklenme Tarihi : 03.01.2019
  • Düzenlenme Tarihi : 06.04.2019
  • Okunma Adedi : 5

o Hamilelik toplam kırk hafta süren, son derece doğal bir süreçtir. Hamilelik sürecinin başlaması için öncelikle kadının yumurtalığında kaliteli bir yu-murta gelişmeli ve yumurtalıklardan salınmalıdır. Erkekten sağlıklı, hareketli ve kaliteli spermler gelmeli ve bunlar yumurtlama günlerine yakın günlerde vajinaya bırakılmalıdır. Sperm, kadın üreme sistemi içinde canlılığını ve ha¬reketini sürdürebilmeli, yumurtaya canlı olarak ulaşıp içine girebilmelidir. Döllenmiş yumurta, tüplerden rahim içine ulaşma¬lı ve rahim duvarında yuvalanmaya başlamalıdır. Döllenen yumurta, hamileliğin dördüncü haftasında rahme ulaşmakta ve buraya yerleşmektedir. Bu başlangıçtan sonra, biyolojik bir dizi olayla beraber hamilelik süreci devam eder ve doğumla sonlanır.

o Hamileliğin oluşumu oldukça hassas ve esasen olma olasılığı fazlasıyla düşük ve karmaşık bir süreçtir. Bu yüzden tüm insanlar, kendine özgü özellikleri olan bu sürecin bir mucize olduğunu düşünmektedir. İnsanın oluşması esnasında ortaya çıkan herhangi bir terslik ya da aksama hamileliğe engel olabilir. Hamileliğin oluşması için erkek ve kadın da biyolojik ve psikolojik olarak hazır olmalıdır. Üreme bozukluğuna sebep olan faktörler olmamalıdır.

o Hamilelikle birlikte kadınların vücutlarında bir takım hormonâl değişiklikler meydana gelmektedir. Bu değişiklikler, anne adayının normalden farklı tepkiler sergilemesine sebep olabilir. Bu süreç boyunca anne adayı, bebeğin sağlığına dair endişeler, anne olmanın getireceği sorumlulukların kaygısı ve bir yandan da değişmekte olan vücuduna alışmaya çalışmak gibi çeşitli problemlerle karşı karşıya kalmaktadır. Özellikle ilk üç ayda bulantı, kusma, sık idrara çıkma, ağızda pas tadı, aşırı halsizlik gibi şikâyetler yaşanır. Son üç ayda da, mide ekşimesi, kramplar, hareket etmekte zorluk ve bel ağrıları oluşabilmektedir.

o Tüm bunlardan dolayı bu dönemde anne adaylarının kendilerini kırılgan ve hassas hissetmeleri, asabî ve heyecanlı olmaları son derece doğaldır. Bu gibi durumların, geçici ve hemen hemen her anne adayının yaşadığı sıkıntılar olduğunu unutmamak gerekir. Hamilelik sadece anne adayını ilgilendiren bir süreç değildir. Hamilelik süresince kadınlar, eşlerinden her zamankinden daha da fazla alâka, sevgi ve şefkât göstermesini beklerler. Hamile eşe verilebilecek en güzel destek, ona olan sevginin çeşitli yollarla gösterilmesidir.